( events)   Timezone: »  
Program Highlights »
Workshop
Thu Dec 10 11:00 PM -- 12:00 PM (PST)
Topological Data Analysis and Beyond
Bastian Rieck · Frederic Chazal · Smita Krishnaswamy · Roland Kwitt · Karthikeyan Natesan Ramamurthy · Yuhei Umeda · Guy Wolf





Workshop Home Page

The last decade saw an enormous boost in the field of computational topology: methods and concepts from algebraic and differential topology, formerly confined to the realm of pure mathematics, have demonstrated their utility in numerous areas such as computational biology, personalised medicine, materials science, and time-dependent data analysis, to name a few.

The newly-emerging domain comprising topology-based techniques is often referred to as topological data analysis (TDA). Next to their applications in the aforementioned areas, TDA methods have also proven to be effective in supporting, enhancing, and augmenting both classical machine learning and deep learning models.

We believe that it is time to bring together theorists and practitioners in a creative environment to discuss the goals beyond the currently-known bounds of TDA. We want to start a conversation between experts, non-experts, and users of TDA methods to debate the next steps the field should take. We also want to disseminate methods to a broader audience and demonstrate how easy the integration of topological concepts into existing methods can be.

Important links:

- Gather.Town (for poster sessions)
- Rocket.Chat (for asking questions)
- Slack (for asking questions)

Gather.Town (for poster sessions) (Link)
Rocket.Chat (for asking questions to panellists) (Link)
Slack (for asking questions to panellists) (Link)
Opening Remarks
Frederic Chazal, Smita Krishnaswamy, Roland Kwitt, Karthi Natesan Ramamurthy, Bastian Rieck, Yuhei Umeda, Guy Wolf
Keynote: Kathryn Hess: Topological Insights in Neuroscience (Keynote)
Kathryn Hess
Invited Talk: Vidit Nanda: Singularity Detection in Data (Invited Talk)
Vidit Nanda
Invited Talk: Yuzuru Yamakage: Industrial Application of TDA-ML technology: Achievement so far and expectations of future (Invited Talk)
Yuzuru Yamakage
Invited Talk: Katharine Turner (Invited Talk: Wasserstein Stability for Persistence Diagrams)
Katharine Turner
Invited Talk: Manohar Kaul: Solving Partial Assignment Problems using Random Simplicial Complexes (Invited Talk)
Manohar Kaul
Invited Talk: Yasuaki Hiraoka: Characterizing Rare Events in Persistent Homology (Invited Talk)
Yasuaki Hiraoka
Invited Talk: Serguei Barannikov: Topological Obstructions to Neural Networks’ Learning (Invited Talk)
Serguei Barannikov
Invited Talk: Ulrich Bauer: The Representation Theory of Filtered Hierarchical Clustering (Invited Talk)
Ulrich Bauer
Spotlight: Topo Sampler: A Topology Constrained Noise Sampling for GANs (Spotlight)
Adrish Dey, Sayantan Das
Spotlight: Weighting Vectors for Machine Learning: Numerical Harmonic Analysis Applied to Boundary Detection (Spotlight)
Eric Bunch, Jeff Kline, Daniel Dickinson, Glenn Fung
Spotlight: Hypothesis Classes with a Unique Persistence Diagram are Nonuniformly Learnable (Spotlight)
Nicholas Bishop, Long Tran-Thanh, Thomas Davies
Spotlight: Quantifying Barley Morphology Using the Euler Characteristic Transform (Spotlight)
Erik Amézquita, Elizabeth Munch, Michelle Quigley, Tim Ophelders, Jacob Landis, Daniel Chitwood, Daniel Koenig
Spotlight: giotto-tda: A Topological Data Analysis Toolkit for Machine Learning and Data Exploration (Spotlight)
Guillaume Tauzin, Umberto Lupo, Kathryn Hess, Lewis Tunstall, Julian Pérez, Matteo Caorsi, Wojtek Reise, ‪Anibal Medina-Mardones, Alberto Dassatti
Poster Session I & Break (Poster Session)
Discussion I (Discussion Panel)
Keynote: Gunnar Carlsson (Keynote)
Gunnar Carlsson
Lunch Break (Break)
Invited Talk: Lida Kanari: A Topological Insight on Neuronal Morphologies (Invited Talk)
Lida Kanari
Invited Talk: Peter Bubenik (Invited Talk)
Peter Bubenik
Invited Talk: Andrew J. Blumberg (Invited Talk)
Andrew Blumberg
Invited Talk: Bei Wang: Topology and Neuron Activations in Deep Learning (Invited Talk)
Bei Wang
Demo: Teaspoon Package (Demo Session)
Invited Talk: Lorin Crawford: A Machine Learning Pipeline for Feature Selection and Association Mapping with 3D Shapes (Invited Talk)
Lorin Crawford
Invited Talk: Chao Chen (Invited Talk)
Chao Chen
Invited Talk: Brittany Terese Fasy: Searching in the Space of Persistence Diagrams (Invited Talk)
Brittany Terese Fasy
Invited Talk: Mathieu Carrière: Probabilistic and Statistical Aspects of Reeb spaces and Mappers (Invited Talk)
Mathieu Carrière
Invited Talk: Don Sheehy (Invited Talk)
Donald Sheehy
Spotlight: k-simplex2vec: A Simplicial Extension of node2vec (Spotlight)
Celia Hacker
Spotlight: Sheaf Neural Networks (Spotlight)
Jakob Hansen, Thomas Gebhart
Spotlight: Characterizing the Latent Space of Molecular Generative Models with Persistent Homology Metrics (Spotlight)
Yair Schiff, Payel Das, Vijil Chenthamarakshan, Karthi Natesan Ramamurthy
Spotlight: Permutation Invariant Networks to Learn Wasserstein Metrics (Spotlight)
Arijit Sehanobish, Neal G Ravindra, David van Dijk
Spotlight: Multidimensional Persistence Module Classification via Lattice-Theoretic Convolutions (Spotlight)
Hans Riess
Poster Session II & Break (Poster Session)
Discussion II (Discussion Panel)
Invited Talk: Laxmi Parida: TDA on Covid 19 OMICS data (Invited Talk)
LAXMI PARIDA
Invited Talk: Jose Perea: TALLEM – Topological Assembly of LocalLy Euclidean Models (Invited Talk)
Jose Perea
Invited Talk: Yusu Wang: Discrete Morse-based Graph Reconstruction and Data Analysis (Invited Talk)
Yusu Wang
Invited Talk: Robert Ghrist: The Tarski Laplacian (Invited Talk)
Robert Ghrist
Invited Talk: Elizabeth Munch: Persistent Homology of Complex Networks for Dynamic State Detection in Time Series (Invited Talk)
Elizabeth Munch
Invited Talk: Leland McInnes: UMAP + MAPPER = UMAPPER (Invited Talk)
Leland McInnes
Invited Talk: Facundo Mémoli: Spatiotemporal Persistent Homology for Dynamic Metric Spaces (Invited Talk)
Facundo Mémoli
Poster Session III & Break (Poster Session)
Discussion III (Discussion Panel)
Closing Remarks
Frederic Chazal, Smita Krishnaswamy, Roland Kwitt, Karthi Natesan Ramamurthy, Bastian Rieck, Yuhei Umeda, Guy Wolf