Banner

Schedule

Tutorials (December 3, 2012)

Sunday, December 2
4:00 – 8:00pm Registration Desk
Monday, December 3
8:00 – 9:30am Breakfast
8:00am – 6:00pm Registration Desk
9:30 – 11:30am Paul Fearnhead
Exact Approximate Learning
9:30 – 11:30am Lise Getoor
Representation, Inference and Learning in Structured Statistical Models
10:00 – 10:30am Coffee break
1:00 – 3:00pm Emma Brunskill, Geoffrey J Gordon
Machine Learning for Student Learning
1:00 – 3:00pm Joel A Tropp
User-Friendly Tools for Studying Random Matrices
3:00 – 3:30pm Coffee break
3:30 – 5:30pm Giulio Tononi
Consciousness and Information Theory
3:30 – 5:30pm James Spall
Stochastic Search and Optimization

Conference Sessions (December 3–6, 2012)

Monday, December 3
6:30 – 6:55pm Opening Remarks and Awards
7:00 – 11:59pm Poster Session and Reception
Tuesday, December 4
7:30 – 9:30am Breakfast Sponsored By Winton Capital
8:00am – 6:00pm Registration Desk
9:00 – 10:10am Oral Session 1Session Chair:Raquel Urtasun
10:10 – 10:30am Spotlight Session 1
10:30 – 11:00am Coffee Break
11:00 – 11:40am Oral Session 2Session Chair:Sebastien Bubeck
11:40am – 12:05pm Spotlight Session 2
12:05 – 2:00pm Lunch Break
2:00 – 3:30pm Oral Session 3Session Chair:Lin Xiao
3:30 – 3:50pm Spotlight Session 3
3:50 – 4:20pm Coffee Break
4:20 – 5:40pm Oral Session 4Session Chair:Gunnar Rätsch
5:40 – 6:00pm Spotlight Session 4
7:00 – 11:59pm Demonstrations
7:00 – 11:59pm Poster Session
Wednesday, December 5
7:30 – 9:30am Breakfast
8:00am – 6:00pm Registration Desk
9:00 – 10:10am Oral Session 5Session Chair:Fei Sha
10:10 – 10:30am Spotlight Session 5
10:30 – 11:00am Coffee Break
11:00 – 11:40am Oral Session 6Session Chair:Csaba Szepesvari
11:40am – 12:05pm Spotlight Session 6
12:05 – 2:00pm Lunch Break
2:00 – 3:30pm Oral Session 7Session Chair:Katherine A Heller
3:30 – 3:50pm Spotlight Session 7
3:50 – 4:20pm Coffee Break
4:20 – 5:40pm Oral Session 8Session Chair:Tiberio Caetano
5:40 – 6:00pm Spotlight Session 8
7:00 – 11:59pm Demonstrations
7:00 – 11:59pm Poster Session
Thursday, December 6
7:30 – 9:30am Breakfast
8:00am – 6:00pm Registration Desk
9:00 – 10:10am Oral Session 9Session Chair:Jean-Philippe Vert
10:10 – 10:30am Spotlight Session 9
10:30 – 10:50am Coffee Break
10:50am – 12:00pm Oral Session 10Session Chair:Alex J Smola
12:00 – 12:20pm Spotlight Session 10
12:20 – 12:30pm Closing Remarks
12:30 – 2:00pm Lunch Break
2:00 – 6:00pm Poster Session

Workshops (December 7–8, 2012)

Friday, December 7
6:30 – 8:00am Breakfast
7:00 – 11:00am Registration Desk
7:30am – 6:30pm Michael Goodrich, Pavel N Krivitsky, David M Mount, Christopher DuBois, Padhraic Smyth
Algorithmic and Statistical Approaches for Large Social Network Data Sets
7:30am – 6:30pm Martin Kleinsteuber, Francis Bach, Remi Gribonval, John Wright, Simon Hawe
Analysis Operator Learning vs. Dictionary Learning: Fraternal Twins in Sparse Modeling
7:30am – 6:30pm Javad Azimi, Roman Garnett, Frank R Hutter, Shakir Mohamed
Bayesian Optimization and Decision Making
7:30am – 6:30pm Jia Deng, Samy Bengio, Yuanqing Lin, Fei Fei F Li
Big Data Meets Computer Vision: First International Workshop on Large Scale Visual Recognition and Retrieval
7:30am – 6:30pm Viren Jain, Moritz Helmstaedter
Connectomics: Opportunities and Challenges for Machine Learning
7:30am – 6:30pm Stefanie Jegelka, Andreas Krause, Jeff A Bilmes, Pradeep K Ravikumar
Discrete Optimization in Machine Learning (DISCML): Structure and Scalability
7:30am – 6:30pm Theodoros Damoulas, Thomas Dietterich, Edith Law, Serge Belongie
Human Computation for Science and Computational Sustainability
7:30am – 6:30pm Naftali Tishby, Daniel Polani, Tobias Jung
Information in Perception and Action
7:30am – 6:30pm Jean-Philippe Vert, Anna Goldenberg, Christina S Leslie
Machine Learning in Computational Biology
7:30am – 6:30pm Georg Langs, Irina Rish, Guillermo Cecchi, Brian Murphy, Bjoern Menze, Kai-min K Chang, Moritz Grosse-Wentrup
MLINI - 2nd NIPS Workshop on Machine Learning and Interpretation in Neuroimaging (2 day)
7:30am – 6:30pm Sivaraman Balakrishnan, Arthur Gretton, Mladen Kolar, John Lafferty, Han Liu, Tong Zhang
Modern Nonparametric Methods in Machine Learning
7:30am – 6:30pm Yevgeny Seldin, Guy Lever, John S Shawe-Taylor, Nicolò Cesa-Bianchi, Koby Crammer, Francois Laviolette, Gabor Lugosi, Peter L Bartlett
Multi-Trade-offs in Machine Learning
7:30am – 6:30pm Vikash K Mansinghka, Daniel M Roy, Noah Goodman
Probabilistic Programming: Foundations and Applications (2 day)
7:30am – 6:30pm Edo M Airoldi, David S Choi, Khalid El-Arini, Jure Leskovec
Social network and social media analysis: Methods, models and applications
7:30am – 6:30pm Ankur P Parikh, Le Song, Eric P Xing
Spectral Algorithms for Latent Variable Models
7:30am – 6:30pm Achim Rettinger, Marko Grobelnik, Blaz Fortuna, Xavier Carreras, Juanzi Li
xLiTe: Cross-Lingual Technologies
3:30 – 6:30pm Registration Desk
Saturday, December 8
6:30 – 8:00am Breakfast
7:00 – 11:00am Registration Desk
7:30am – 6:30pm Sivaraman Balakrishnan, Alessandro Rinaldo, Donald Sheehy, Aarti Singh, Larry Wasserman
Algebraic Topology and Machine Learning
7:30am – 6:30pm Jonathan P How, Lawrence Carin, John W Fisher III, Michael I Jordan, Alborz Geramifard
Bayesian Nonparametric Models For Reliable Planning And Decision-Making Under Uncertainty
7:30am – 6:30pm Sameer Singh, John Duchi, Yucheng Low, Joseph E Gonzalez
Big Learning : Algorithms, Systems, and Tools
7:30am – 6:30pm Le Song, Arthur Gretton, Alex J Smola
Confluence between Kernel Methods and Graphical Models
7:30am – 6:30pm Yoshua Bengio, James S Bergstra, Quoc V. Le
Deep Learning and Unsupervised Feature Learning
7:30am – 6:30pm Dimitri Kanevsky, Tony Jebara, Li Deng, Stephen Wright, Georg Heigold, Avishy Carmi
Log-Linear Models
7:30am – 6:30pm Katherine M Ellis, Gert Lanckriet, Tommi Jaakkola, Lenny Grokop
Machine Learning Approaches to Mobile Context Awareness
7:30am – 6:30pm Georg Langs, Irina Rish, Guillermo Cecchi, Brian Murphy, Bjoern Menze, Kai-min K Chang, Moritz Grosse-Wentrup
MLINI - 2nd NIPS Workshop on Machine Learning and Interpretation in Neuroimaging (2 day)
7:30am – 6:30pm Suvrit Sra, Alekh Agarwal
Optimization for Machine Learning
7:30am – 6:30pm Michael C Mozer, javier r movellan, Robert V Lindsey, Jacob Whitehill
Personalizing education with machine learning
7:30am – 6:30pm Tamir Hazan, George Papandreou, Daniel Tarlow
Perturbations, Optimization, and Statistics
7:30am – 6:30pm Philipp Hennig, John P Cunningham, Michael A Osborne
Probabilistic Numerics
7:30am – 6:30pm Vikash K Mansinghka, Daniel M Roy, Noah Goodman
Probabilistic Programming: Foundations and Applications (2 day)
7:30am – 6:30pm Behrouz Touri, Olgica Milenkovic, Faramarz Fekri
Social Choice: Theory and Practice
7:00 – 10:00pm Reception

The schedule was last modified on 2013-12-4 16:06 PST