Banner

Schedule

Tutorials (December 12, 2011)

Sunday, December 11
4:00 – 8:00pm Registration at Congress Center
Monday, December 12
7:30am – 6:30pm Registration Desk at Congress Center
9:30 – 11:30am Jonathan W Pillow
Flexible, Multivariate Point Process Models for Unlocking the Neural Code
9:30 – 11:30am Amir Globerson, Tommi Jaakkola
Linear Programming Relaxations for Graphical Models
11:30am – 12:00pm Coffee Break
12:00 – 2:00pm Alexander Rush, Michael Collins
Lagrangian Relaxation Algorithms for Inference in Natural Language Processing
12:00 – 2:00pm Peter Orbanz, Yee Whye Teh
Modern Bayesian Nonparametrics
2:00 – 4:00pm Break
4:00 – 6:00pm Amr Ahmed, Alex J Smola
Graphical Models for the Internet
4:00 – 6:00pm Naftali Tishby
Information Theory in Learning and Control
6:00 – 6:30pm Break

Conference Sessions (December 12–15, 2011)

Monday, December 12
6:30 – 6:40pm Terrence J Sejnowski, Peter L Bartlett, Fernando C Pereira
Opening Remarks and Awards
6:40 – 7:00pm Spotlight Session 1Session Chair:Rob Fergus
7:00 – 11:59pm Poster Session and Reception
Tuesday, December 13
8:00am – 5:30pm Registration Desk
9:30 – 10:40am Oral Session 1Session Chair:Remi Munos
10:40 – 11:10am Spotlight Session 2Session Chair:Remi Munos
11:10 – 11:30am Oral Session 2Session Chair:Michael Collins
11:30am – 12:00pm Coffee Break
12:00 – 12:40pm Oral Session 3Session Chair:Amir Globerson
12:40 – 1:10pm Spotlight Session 3Session Chair:Amir Globerson
1:10 – 1:30pm Oral Session 4Session Chair:Shai Shalev-Shwartz
1:30 – 2:00pm Spotlight Session 4Session Chair:Shai Shalev-Shwartz
2:00 – 4:00pm Break
4:00 – 5:30pm Oral Session 5Session Chair:Pradeep K Ravikumar
5:30 – 5:45pm Coffee Break
5:45 – 11:59pm Demonstrations
5:45 – 11:59pm Poster Session
Wednesday, December 14
8:00am – 5:30pm Registration Desk
9:30 – 10:40am Oral Session 6Session Chair:Raquel Urtasun
10:40 – 11:10am Spotlight Session 5Session Chair:Raquel Urtasun
11:10 – 11:30am Oral Session 7Session Chair:Katherine A Heller
11:30am – 12:00pm Coffee Break
12:00 – 12:40pm Oral Session 8Session Chair:Phil Long
12:40 – 1:10pm Spotlight Session 6Session Chair:Phil Long
1:10 – 1:30pm Oral Session 9Session Chair:Cedric Archambeau
1:30 – 2:00pm Spotlight Session 7Session Chair:Cedric Archambeau
2:00 – 4:00pm Break
4:00 – 5:30pm Oral Session 10Session Chair:Joelle Pineau
5:30 – 5:45pm Coffee Break
5:45 – 11:59pm Demonstrations
5:45 – 11:59pm Poster Session
Thursday, December 15
8:00am – 12:00pm Registration Desk
9:30 – 10:40am Oral Session 11Session Chair:Mate Lengyel
10:40 – 11:20am Oral Session 12Session Chair:Sasha Rakhlin
11:20am – 12:00pm Coffee Break
12:00 – 1:10pm Oral Session 13Session Chair:Jonathan W Pillow
1:10 – 1:50pm Oral Session 14Session Chair:Ronan Collobert
3:00pm 3:00 Bus to Sierra Nevada
5:00pm 5:00 Bus to the Alhambra
5:30pm 5:30 Bus to Alhambra
8:15pm 8:15 Bus to Sierra Nevada

Workshops (December 16–17, 2011)

Thursday, December 15
4:30 – 9:30pm Registration Desk
Friday, December 16
7:00 – 10:30am Registration Desk
7:30am – 8:00pm Nando de Freitas, Roman Garnett, Frank R Hutter, Michael A Osborne
Bayesian optimization, experimental design and bandits: Theory and applications
7:30am – 8:00pm Greg Shakhnarovich, Dhruv Batra, Brian Kulis, Kilian Q Weinberger
Beyond Mahalanobis: Supervised Large-Scale Learning of Similarity
7:30am – 8:00pm Alekh Agarwal, Sasha Rakhlin
Computational Trade-offs in Statistical Learning
7:30am – 8:00pm Gal Elidan, Zoubin Ghahramani, John Lafferty
Copulas in Machine Learning
7:30am – 8:00pm Michael Hirsch, Sarah Bridle, Bernhard Schölkopf, Phil Marshall, Stefan Harmeling, Mark Girolami
Cosmology meets Machine Learning
7:30am – 8:00pm Tatiana V Guy, Miroslav Karny, David H Wolpert, Alessandro VILLA, David Rios Insua
Decision Making with Multiple Imperfect Decision Makers
7:30am – 8:00pm Yoshua Bengio, Adam Coates, Yann LeCun, Nicolas Le Roux, Andrew Y Ng
Deep Learning and Unsupervised Feature Learning
7:30am – 8:00pm Karsten Borgwardt, Oliver Stegle, Shipeng Yu, Glenn M Fung, Faisal Farooq, Balaji R Krishnapuram
From statistical genetics to predictive models in personalized medicine
7:30am – 8:00pm Raymond J Mooney, Trevor Darrell, Kate Saenko
Integrating Language and Vision
7:30am – 8:00pm Yevgeny Seldin, Koby Crammer, Nicolò Cesa-Bianchi, Francois Laviolette, John S Shawe-Taylor
New Frontiers in Model Order Selection
7:30am – 8:00pm Suvrit Sra, Stephen Wright, Sebastian Nowozin
Optimization for Machine Learning
7:30am – 8:00pm Robert C Williamson, John Langford, Ulrike Von Luxburg, Mark D Reid, Jennifer Wortman Vaughan
Relations between machine learning problems – an approach to unify the field
7:30am – 8:00pm Ameet S Talwalkar, Lester W Mackey, Mehryar Mohri, Michael W Mahoney, Francis Bach, Mike E davies, Remi Gribonval, Guillaume R Obozinski
Sparse Representation and Low-rank Approximation
7:30am – 8:00pm Joseph E Gonzalez, Sameer Singh, Graham W Taylor, James S Bergstra, Alice Zheng, Misha Bilenko, Yucheng Low, Yoshua Bengio, Michael Franklin, Carlos Guestrin, Andrew McCallum, Alex J Smola, Michael I Jordan, Sugato Basu
Big Learning: Algorithms, Systems, and Tools for Learning at Scale
7:30am – 8:00pm Melissa K Carroll, Guillermo Cecchi, Kai-min K Chang, Moritz Grosse-Wentrup, James Haxby, Georg Langs, Anna Korhonen, Bjoern Menze, Brian Murphy, Janaina Mourao-Miranda, Vittorio Murino, Francisco Pereira, Irina Rish, Mert Sabuncu, Irina Simanova, Bertrand Thirion
Machine Learning and Interpretation in Neuroimaging (MLINI-2011)
8:45 – 9:30am Coffee Break
10:30am – 4:00pm Ski or Siesta
3:30 – 8:00pm Registration Desk
5:45 – 6:30pm Coffee Break
Saturday, December 17
7:00 – 10:30am Registration Desk
7:30am – 8:00pm Winter Mason, Jennifer Wortman Vaughan, Hanna M Wallach
2nd Workshop on Computational Social Science and the Wisdom of Crowds
7:30am – 8:00pm Emily Fox, Ryan P Adams
Bayesian Nonparametric Methods: Hope or Hype?
7:30am – 8:00pm Quoc V. Le, Marc'Aurelio Ranzato, Ruslan R Salakhutdinov, Josh Tenenbaum, Andrew Y Ng
Challenges in Learning Hierarchical Models: Transfer Learning and Optimization
7:30am – 8:00pm Jean-Marc Andreoli, Cedric Archambeau, Guillaume Bouchard, Shengbo Guo, Kristian Kersting, Scott P Sanner, Martin Szummer, Paolo Viappiani, Onno Zoeter
Choice Models and Preference Learning
7:30am – 8:00pm Andreas Krause, Pradeep K Ravikumar, Stefanie S Jegelka, Jeff A Bilmes
Discrete Optimization in Machine Learning (DISCML): Uncertainty, Generalization and Feedback
7:30am – 8:00pm John Blitzer, Corinna Cortes, Afshin Rostamizadeh
Domain Adaptation Workshop: Theory and Application
7:30am – 8:00pm Antoine Bordes, Jason E Weston, Ronan Collobert, Leon Bottou
Learning Semantics
7:30am – 8:00pm Thomas Dietterich, J. Zico Kolter, Matthew A Brown
Machine Learning for Sustainability
7:30am – 8:00pm Jean-Philippe Vert, Gunnar Rätsch, Yanjun Qi, Tomer Hertz, Anna Goldenberg, Christina S Leslie
Machine Learning in Computational Biology
7:30am – 8:00pm Michael Hirsch, Stefan Harmeling, Rob Fergus, Peyman Milanfar
Machine Learning meets Computational Photography
7:30am – 8:00pm Marcello Pelillo, Joachim M Buhmann, Tiberio Caetano, Bernhard Schölkopf, Larry Wasserman
Philosophy and Machine Learning
7:30am – 8:00pm Rafael Ramirez, Darrell Conklin, Douglas Eck, Ryan Rifkin
The 4th International Workshop on Music and Machine Learning: Learning from Musical Structure
8:45 – 9:30am Coffee Break
10:30am – 4:00pm Ski or Siesta
3:30 – 8:00pm Registration Desk
5:45 – 6:30pm Coffee Break
9:00 – 11:00pm Tapas Reception

The schedule was last modified on 2012-12-2 13:55 PST