Banner

Schedule

Tutorials (December 3, 2007)

The pre-Conference Tutorials were held at the Hyatt Regency Vancouver, British Columbia, Canada on Monday, December 3, 2007.

The Tutorials provided a choice of six two-hour tutorials by leading scientists. The topics spanned a wide range of subjects including Neuroscience, Learning Algorithms and Theory, Bioinformatics, Image Processing, and Data Mining.

Both slides and videos from the Tutorials are available below by clicking the Tutorial title or by clicking the icons to the right of the title. All the Tutorial videos except "Structured Prediction" are in two parts. If you would prefer to download the entire collection of movies and slides for local viewing (1.1 GB), then choose one of the following: tar.gz format or zip format.  

 
Sponsored by Microsoft Research 

Sunday
4:00 – 9:00pm Registration
Monday
7:30 – 9:00am Breakfast
8:00am – 6:00pm Registration
9:30 – 11:30am Michael S Lewicki
Sensory Coding and Hierarchical Representations
9:30 – 11:30am Robert E Schapire
Theory and Applications of Boosting
11:30am – 1:00pm Lunch
1:00 – 3:00pm Leon Bottou, Andrew W Moore
Learning Using Many Examples
1:00 – 3:00pm Tomaso A Poggio
Visual Recognition in Primates and Machines
3:30 – 5:30pm Geoffrey E Hinton
Deep Belief Nets
3:30 – 5:30pm Ben Taskar
Structured Prediction

Conference Sessions (December 3–6, 2007)

Monday
6:30 – 7:30pm Opening Banquet
7:30 – 8:00pm Luis von Ahn
Human Computation
8:10 – 8:25pm SpotlightsSpotlights Czar:Dale Schuurmans
8:30pm – 12:00am Poster Session
8:30pm – 12:00am Demonstrations
Tuesday
7:30 – 9:00am Breakfast
8:00am – 6:00pm Registration
8:30 – 9:50am Session 1: Structured Statistical ModelsSession Chair:Michael J Black
9:50 – 10:00am SpotlightsSpotlights Czar:Stefan Schaal
10:00 – 10:30am Break
10:30 – 11:50am Session 2: Probabilistic OptimizationSession Chair:Francis Bach
11:50am – 12:00pm SpotlightsSpotlights Czar:Stefan Schaal
12:00 – 2:00pm Lunch
2:00 – 3:00pm Yair Censor
Projection Methods: Algorithmic Structures, Bregman Projections, and Acceleration Techniques
3:00 – 3:20pm Peter L Bartlett, Elad Hazan, Sasha Rakhlin
Adaptive Online Gradient Descent
3:20 – 3:30pm SpotlightsSpotlights Czar:Dan Klein
3:30 – 4:00pm Break
4:00 – 5:40pm Session 3: Theory and Sequential Decision MakingSession Chair:Sanjoy Dasgupta
5:20 – 5:30pm SpotlightsSpotlights Czar:Dan Klein
7:30pm – 12:00am Poster Session
7:30pm – 12:00am Demonstrations
Wednesday
7:30 – 9:00am Breakfast
8:00am – 6:00pm Registration
8:30 – 9:50am Session 4: Probabilistic Models and MethodsSession Chair:William S Noble
9:50 – 10:00am SpotlightsSpotlights Czar:Ulrike Von Luxburg
10:00 – 10:30am Break
10:30 – 11:50am Session 5: Probabilistic Representations and LearningSession Chair:Yee Whye Teh
11:50am – 12:00pm SpotlightsSpotlights Czar:Ulrike Von Luxburg
12:00 – 2:00pm Lunch
2:00 – 3:20pm Session 6: Cognitive ProcessesSession Chair:Mark Steyvers
3:20 – 3:30pm SpotlightsSpotlights Czar:Chris Williams
3:30 – 4:00pm Break
4:00 – 5:30pm Session 7: Systems and ApplicationsSession Chair:Fei Sha
5:20 – 5:30pm SpotlightsSpotlights Czar:Chris Williams
7:30pm – 12:00am Poster Session
Thursday
7:30 – 9:00am Breakfast
8:00am – 1:00pm Registration (Hyatt)
8:30 – 10:10am Session 8: Neuroscience ISession Chair:Alan A Stocker
10:10 – 10:40am Break
10:40am – 12:00pm Session 9: Neuroscience IISession Chair:Odelia Schwartz
5:00 – 8:30pm Registration (Westin)

Workshops (December 7–8, 2007)

The post-Conference Workshops will be held at the Westin Resort and Spa and the Westin Hilton in Whistler, British Columbia, Canada on December 7 and 8, 2007.

The Workshops provide multi-track intensive sessions on a wide range of topics. The venue and schedule facilitate informality and depth. Please see a list of Workshops below, along with links to further information for each.

Thursday
6:30 – 8:30pm Welcoming Reception
Friday
6:30 – 8:00am Breakfast
7:30am – 6:30pm Matthias Seeger, David Barber, Neil D Lawrence, Onno Zoeter
Approximate Bayesian Inference in Continuous/Hybrid Models
7:30am – 6:30pm Richard E Turner, Pietro Berkes, Maneesh Sahani
Beyond Simple Cells: Probabilistic Models for Visual Cortical Processing
7:30am – 6:30pm Samy Bengio, Corinna Cortes, Dennis DeCoste, Francois Fleuret, Ramesh Natarajan, Edwin Pednault, Dan Pelleg, Elad Yom-Tov
Efficient Machine Learning - Overcoming Computational Bottlenecks in Machine Learning (Part 1)
7:30am – 6:30pm Ryan Canolty, Kai J Miller
Large Scale Brain Dynamics (Part 1)
7:30am – 6:30pm Archana Ganapathi, Sumit Basu, Fei Sha, Emre Kiciman
Machine Learning for Systems Problems (Part 1)
7:30am – 6:30pm Dengyong Zhou, Olivier Chapelle, Thorsten Joachims, Thomas Hofmann
Machine Learning for Web Search
7:30am – 6:30pm Gal Chechik, Christina S Leslie, Quaid D Morris, William S Noble, Gunnar Rätsch, Koji Tsuda
Machine Learning in Computational Biology (Part 1)
7:30am – 6:30pm David R Hardoon, Eduardo Reck-Miranda, John S Shawe-Taylor
Music, Brain and Cognition. Part 1: Learning the Structure of Music and Its Effects On the Brain
7:30am – 6:30pm John Langford, Alina Beygelzimer
Principles of Learning Problem Design
7:30am – 6:30pm Jan R Peters, Marc Toussaint
Robotics Challenges for Machine Learning
7:30am – 6:30pm Michael Aupetit, Frederic Chazal, Gilles Gasso, David Cohen-Steiner, pierre gaillard
Topology Learning: New Challenges At the Crossing of Machine Learning,
9:00am – 6:00pm Yael Niv, Matthew Botvinick, Andrew G Barto
Hierarchical Organization of Behavior: Computational, Psychological and Neural Perspectives (Part 1)
3:00 – 7:00pm Registration
7:00 – 9:00pm IBM Student Reception
Saturday
6:30 – 8:00am Breakfast
7:30am – 6:30pm Samy Bengio, Corinna Cortes, Dennis DeCoste, Francois Fleuret, Ramesh Natarajan, Edwin Pednault, Dan Pelleg, Elad Yom-Tov
Efficient Machine Learning - Overcoming Computational Bottlenecks in Machine Learning (Part 2)
7:30am – 6:30pm Ryan Canolty, Kai J Miller
Large Scale Brain Dynamics (Part 2)
7:30am – 6:30pm Archana Ganapathi, Sumit Basu, Fei Sha, Emre Kiciman
Machine Learning for Systems Problems (Part 2)
7:30am – 6:30pm Gal Chechik, Christina S Leslie, Quaid D Morris, William S Noble, Gunnar Rätsch, Koji Tsuda
Machine Learning in Computational Biology (Part 2)
7:30am – 6:30pm Hendrik Purwins, Xavier Serra, Klaus H Obermayer
Music, Brain and Cognition. Part 2: Models of Sound and Cognition
7:30am – 6:30pm Kenji Fukumizu, Arthur Gretton, Alex J Smola
Representations and Inference on Probability Distributions
7:30am – 6:30pm Kevin P Murphy, Lise Getoor, Eric P Xing, Raphael Gottardo
Statistical Network Models
7:30am – 6:30pm Virginia Savova, Josh Tenenbaum, Leslie Kaelbling, Alan L Yuille
The Grammar of Vision: Probabilistic Grammar-Based Models for Visual Scene Understanding and Object Categorization
8:30am – 5:30pm Jillian H Fecteau, Dirk B Walther, Vidhya Navalpakkam, John K Tsotsos
Mechanisms of Visual Attention
9:00am – 5:00pm Joaquin Quiñonero Candela, Thore K Graepel, Ralf Herbrich
Machine Learning and Games (MALAGA): Open Directions in Applying Machine Learning to Games
9:00am – 5:00pm Richard Lippman, Pavel Laskov
Machine Learning in Adversarial Environments for Computer Security
9:00am – 5:00pm Sebastian Thrun, Chris Urmson, Raul Rojas, William Uther
The Urban Challenge – Perspectives of Autonomous Driving
9:00am – 6:00pm Yael Niv, Matthew Botvinick, Andrew G Barto
Hierarchical Organization of Behavior: Computational, Psychological and Neural Perspectives (Part 2)
7:30 – 10:00pm Banquet and Wrap up Meeting

The schedule was last modified on 2012-12-2 13:55 PST